karaciğeri temizleyen besinler

karaciğeri temizleyen besinler

Karaciğerin vücudumuzda ki önemini bilmeyenemiz yoktur. Vücudumuzun sağlığı için diğer organlar gibi karaciğerinde sağlıklı olması ve işlevini tam anlamıyla yerine getirebilmesi gerekir.Bunun için de karaciğeri temizlenmesi çok önemlidir.Karaciğeri temizleyen besinler günlük beslenmenizde daha çok yer alırsa, hem sağlığınızı koruyabilir hem de kilo verebilirsiniz. Kalorisi düşük, besin değeri yüksek karaciğeri temizleyen besinleri hep birlikte öğrenelim.

Elmanın yararı

Elma pektin adlı bağırsaklar için son derece yararlı bir lif içeriyor: atıklara eşlik ederek bağırsakları temizliyor ve yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlıyor. Ayrıca barındırdığı “quercetin” adlı bir flavonoid pigmenti sayesinde damarları kolesterol birikimine karşı koruyor ve kanın glisemik oranını kontrol etmeye yardımcı oluyor.

Limonun faydası

Güne bir bardak limon suyu karıştırılmış suyla başlamak, karaciğeri temizleyen en iyi kürlerden biridir. C vitamini içeriği ve “limonene” ve sitrik asitin eş zamanlı olarak bulunması sayesinde safra kesesini uyararak yağ ve alkol sindirimini harekete geçiriyor. Potasyum da içeren limon, böbreklerin çalışmasına yardımcı oluyor.

Kuru eriğin faydası

Bağırsakları rahatsız etmeden besinlerin geçişini kolaylaştırmasını sağlayan en önemli etkeni, 100 gramında 7 gr kadar bulunan ve suda çözülen ve çözülemeyen cinsinden lifler. Barındırdığı glüsit yani şeker, bünye tarafından yavaşça emildiği için, kandaki şeker oranının ani artışının önüne geçiyor. Antioksidanları ise toksinlerden arındırmaya yardımcı oluyor.

Hindibanın faydası

Hem taze hem kurutulmuş olarak kullanılan hindiba, bağırsak geçişini kolaylaştıran lifler sağlıyor. Bu liflerin arasında “inülin” prebiyotik bir etki göstererek yararlı bakterileri çoğaltıyor. Hindibanın acımsı tadı safra kesesini uyarması ve sindirim salgılarının üretimine yol açması yönünden daha iyi bir sindirim sağlıyor.

Sarımsağın faydası

Dünyanın en faydalı besinleri arasında yer alan sarımsak, balık gibi içerisinde bazı ağır metaller barındıran besinlerin organizmadan atılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca kükürt içeren türevleri sayesinde bağırsakları “kötü” bakterilerden arındıran güçlü bir antiseptik. Safra kesesinin safra salımını destekliyor. Her gün 1-2 diş sarımsağı pişmiş sebze ve salatalara ilave etmek yeterli…

Pancarın faydası

İsterseniz çorbasını yapın isterseniz salatanıza ekleyin ama mutlaka pancar tüketin. Neden mi? Pancara kırmızı rengini veren betalain maddesi, karaciğer fonksiyonlarını desteklerken, safra salgısını akışkanlaştırıyor. İçerisinde ayrıca “methionine” adlı, bedenin atıklardan arınmasını sağlayan bir amino asit içeriyor. Bu kök bitki hem kötü kolesterolün düşmesine, hem de iyi kolesterolün yükselmesini sağlıyor.

Brokoli, karnabahar, karalahana

Brokoli, karnabahar, karalahana gibi sebzeler antioksidan besinler  yönünden son derece zenginler (C vitamini, betakaroten, lutein, “zeaxanthin”). Bağırsakların temizlenmesi için gerekli lifleri temin edip, yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlıyor. Karaciğeri toksinlerden arındıran bir madde içermesinden dolayı ona da yararı bulunuyor.

Havucun faydası

Hakkında, ‘içerisinde şeker var, o yüzden az yenmelidir’ türünde efsane çıkmış olsa da havuç çok sağlıklı bir yiyecektir. İçerdiği betakaroten, lutein ve “zeaxanthin” gibi serbet radikallerin zararlarını etkisizleştiren antioksidanların dışında lif yönünden zengin olan havuç, özellikle pişmiş şekilde yendiği takdirde bağırsakların atıklardan temizlenmesini sağlayıp, sindirimle ilgili sorunları hafifletmeye yardımcı oluyor.

Kivinin faydası

Bu yeşil meyve bağırsakların çalışmasında uyarıcı etkisi bulunan lifler içeriyor. Aynı öğünde tüketilmesi şartıyla, proteinlerin emilimini kolaylaştıran bir enzim barındırıyor. Ayrıca, böbreklerin çalışmasını kolaylaştıran potasyum içeriği sayesinde vücudun su tutmasının önüne geçilmesini sağlıyor.

Karaciğeri temizleyen kürler

Karaciğeri temizleyen besinlerden bir diyet listesi hazırlayıp, size uygun karaciğeri temizleyen kür yapabilirsiniz. Örneğin, sabah uyanır uyanmaz bir bardak limonlu su içebilir, kahvaltınıza elma, kivi, havuç ekleyip öğle yemeğinde karnabahar yemeği yiyebilir, akşam ise karaciğeri temizleyen sebzelerden bir yemek yapabilir; gün boyu karahindiba çayı içebilirsiniz.

Bu yazı canan tarafından 22 Ocak 2015 tarihinde yazılmış.

2015 Sonbahar Kış Bayan Çizme Modelleri...

Kış aylarının vazgeçilmezlerinden biri de çizmeler. Çizme sonbahar ve kış aylarında en çok kullandığımız...

Beyonce’nın Güzellik Sırları...

Güzelliği ,fiziği ve sesiyle herkesin gönlünde taht kuran ünlü şarkıcı Beyonce’nın güzelliğinin ve...

Ebru Gündeş’in Babasına Sitemine B...

Ebru Gündeş, yıllarca görüşmediği babası Remzi Gündeş hakkında Instagram hesabından ilk kez mesaj yayınl...

Göbek Eriten Ender Saraç Diyeti...

Yazın gelmesiyle başlayan diyet araştırmalarımız son hızla devam ediyor. Bu günlerde genelde bayanların ...

Arama
Burçlar
Kategoriler

Domain