kışın cilt bakımı nasıl yapılır

kışın cilt bakımı nasıl yapılır

Kış geldi çattı. Yazın sıcağından bunaldığımız günleri arar olacaz sanırım ama olsun her mevsimin ayrı bir güzelliği ve tadı var.Yaz sıcağından ne kadar cildimizi koruduysak kışın da soğuk havanın cildimize ve vücudumuza kötü etkilerini ortadan kaldırıp korunmak için aynı dikkati göstermemiz gerekir. Şimdi kışın cilt bakımı nasıl olmalı buna biraz değinelim.

Banyodan sonra mutlaka uygun nemlendiriciler kullanın. Hatta yıkanırken yağlı temizleyiciler, nemlendiricili sabunlar kullanılmasında yarar var. Her sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra uygun nemlendirici sürün. Kışın daha fazla nemlendiriciye ihtiyaç duyabileceğinizi gözardı etmeyin. Yıkanırken kurutmayan sabunlar, saçınız çok kuruysa yağ içeren şampuanlar kullanın. Her banyo sonrası, cildiniz çok kurumadan vücudunuzun her yerini nemlendirin. Bol su için. Biotin, çinko, folik asit, omega 3 yağ asitleri bakımından  zengin beslenin. Haftada 1-2 kez, yüzü tahriş etmeyen, ölü derilerin atılması na da yardımcı peeling (soyucu) jeller kullanın. Bunların vücut için olanları hem cildin ölü derilerini temizler hem kıl köklerindeki keratin tıkaçları ortadan kaldırır. Bu kıl dönmelerini ve batık kıl oluşumlarını da önler.
Hava şartlarına uygun giysiler seçin. Soğuklarda, çok kalın giymek yerine, ince ama kat kat giysileri tercih edin. Terleten sentetik giysiler, mantar hastalıkları riskini artırır.
Bunlardan sakının

Kışın daha depresif olduğumuz, iştahımızın arttığı kesin. Ancak her kışı yaz takip ediyor. Fazlalıklar, ihmal edilenler birkaç ay sonra göze batacaktır. Kışın:

Aşırı kalorili ve ağır yiyeceklerden
Nemlendiricisiz sokağa çıkmaktan
Susuz kalmaktan
Soğuk ve rüzgardan
Yıkanmayı geciktirmekten
Dudaklarınızı bakımsız bırakmaktan
Ellerinizi kremsiz ve eldivensiz bırakmaktan sakının. Dudaklara bariyer

Vücutta soğuktan, rüzgardan, ayazdan en fazla etkilenen yer, dudaklar. Dudakları yıpranmaya karşı korumak şart. Bu sadece görünüm için değil, çatlakların yol açtığı ağrıların önlenmesi için de gerekiyor.

Kayak pistinde ve sokağa çıkarken içinde SPF bulunan koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin
Çatlayan dudakları toparlayan özel ürünlerden destek alın. Bunların üstüne de ruj sürebilirsiniz.
Dudaklardaki kan dolaşımını hızlandırmak için esmer şekerle dudak kremini karıştırıp dudaklarınıza sürün. Sonra ılık suyla ıslatılmış çok yumuşak bir diş fırçasıyla hafifçe ovun ve durulayın. Pudra oranı fazla, uzun süre kalıcı rujları dikkatli kullanın.

Bu yazı canan tarafından 04 Ekim 2014 tarihinde yazılmış.

Yorgun Ciltler İçin Maske...

Çoğumuzun normal yaşantımızda ki yorgun tempomuz yüzümüze de yansır.Özellikle yoğun çalışanlarımız da sü...

Barış Arduç Zatürre Mi Oldu?...

Elçin Sangu ile başrollerini paylaştığı Kiralık Aşk dizisinde ki Barış Arduç sağlık sorunları yaşıyor. H...

Depresyonun Nedenleri,Belirtileri,Tedavi...

Yaşam şartlarının zorluğu, veya yaşadığımız zor dönemler,üzücü olaylar vs. bunun gibi sebeplerden dolayı...

Yeni Yatak Odası Dantel Örnekleri...

Günümüzde her ne kadar dantelin yerini farklı kumaş ve modeller alsa dantellerin modası hiçbir zaman geç...

Arama
Burçlar
Kategoriler

Domain