metabolizmayı hızlandırmak

metabolizmayı hızlandırmak

Doğru beslenme ve yaşam tarzı kilolarımızı korumak kadar sağlımız için de oldukça önemlidir. Hayat tarzımız ve yaşam şeklimiz metabolizmamızı yavaşlatabiliyor.Şehir ve çalışma hayatına bağlı olarak hareketsiz yaşam, düzensiz beslenme metabolizmamızı yavaşlatarak kilo almamıza neden oluyor. Aldığımız besinlerin kilo yerine enerjiye dönüşmesi için daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmamız gerekiyor.Ancak hayat tarzımızı ve alışkanlıklarımızı değiştirerek metabolizmamızı hızlandırmak mümkün.

Bu sektörün uzmanlarından yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmanın ipuçları :

Azar azar ama sık sık yemek yemelisiniz
3-4 saatte bir beslenmek metabolik faaliyetlerin düzenli çalışmasını, kan şekerinin düzene girmesini ve enzim – hormon sisteminin düzgün bir şekilde işlemesini sağlar. Azar azar ve sık sık yemek metabolizmamızı çalıştırmak için en önemli bileşendir.

Öğünlerinizde karbonhidrat-protein-yağ dengesine dikkat etmelisiniz
Ara ve ana öğünlerde tek tip bir besin grubu yerine tüm besin gruplarını almak (karbonhidrat-protein ve yağlar ), bunları yakan enzimlerin düzgün çalışmasını ve metabolizmamızın aktif olmasını sağlar.

Öğünlerden sonra hareket etmelisiniz
Kahvaltı yaptınız veya akşam yemeğinizi yediniz, hemen televizyon veya bilgisayar karşısına oturmayın. Ne yaparsanız yapın öğünlerden sonra hareketli olmaya gayret edin. Öğünlerden sonra hareketsiz kalmak, kan şekerini düzenleyen hormon olan insülinin daha fazla salgılanmasına neden olup metabolizmamız üzerinde negatif etki yaratacaktır. Bu nedenle yemeklerden sonra 10-15 dakika hareket etmeye özen gösterin.

Haftada en az 120 dakika kaslarınızı çalıştırmalısınız
Kas kitlemizi korumak, giderek aktivitesi düşen hayatımızda hareketli olmayı sağlamak için düzenli egzersiz yapın, yüzün, yürüyün, koşun, dans edin. Haftada en az 120 dakika kaslarınızı çalıştıracak bir egzersiz yapın, hayatınız hangisini yapmanıza el veriyorsa.

Su içmelisiniz
Vücudumuzun yarıdan fazlası sudur ve her tür metabolik faaliyet neredeyse suyun içinde gerçekleşir diyebiliriz. Özellikle de sıcak geçen yaz günlerinde, metabolik faaliyetlerin düzgün gerçekleşmesi için hepimizin suya ihtiyacı vardır. Günde en az 6-7 kere idrara çıkmanızı sağlayacak kadar suyu mutlaka tüketin.

Ana ve ara öğünlerinizde kalsiyuma yer vermelisiniz
D vitaminini en güzel aldığımız yaz mevsiminde, vücudumuzda en çok bulunan mineral olan kalsiyumu düzenli olarak tüketin. Süt-yoğurt-ayran-cacık – kefir ana ve ara öğünlerinizde mutlaka bulunsun. Yetişkin bir bireyin günde en az 2 su bardağı süt veya yoğurda ihtiyacı vardır.

Metabolizmamız nasıl çalışır?
Herbalife Türkiye Danışman Diyetisyeni Canan Aksoy metabolizmanın nasıl çalıştığı hakkında şu bilgileri verdi: “Metabolizma en temel anlamıyla vücuttaki tüm kimyasal değişimleri içine alan bir süreçtir. Bu süreç, besinin vücuda alınmasından başlayıp enerjiye dönüştürülmesine kadar devam eder. Bazal metabolizma ise nefes alıp- vermek, kalp ritmini sağlamak gibi vücudun temel gereksinimleri için kullandığı enerjidir. Bazal metabolizma günlük metabolizmamızın yaklaşık yüzde 70’ini oluşturur ve cinsiyet, yaş, boy, kilo ve kas kütlesine göre farklılıklar gösterir. Yavaşlamış bir metabolizma daha çabuk kilo almamıza neden olur. Metabolizmamızı hızlandırmak için ise günlük alışkanlıklarımızın dışına çıkmamız gerekir. Hafif egzersizler yapmak, sık aralıklarla yemek, bol su içmek gibi küçük değişimlerle metabolizmamızı hızlandırabiliriz” dedi.

Şimdi de sizlere metabolizmayı hızlandıran çay tarifi ile bunlara ek olan kullanabileceğiniz tarifimizi veriyoruz..

metabolizmayı hızlandıran çay tarifi

metabolizmayı hızlandıran çay tarifi

Bu yazı canan tarafından 08 Ekim 2014 tarihinde yazılmış.

Göz Nezlesi İçin Bitkisel Çözümler...

Özellikle hava değişikliklerinde rastladığımız göz nezlesi, çeşitli mikropların göze bulaşması sonucunda...

Tırnak Nasıl Törpülenir...

Bir bayanın bakımlı görünmesinde ki en önemli faktörlerden birisi de tırnak bakımı dır. Tırnağı bakımlı ...

Soma İçin Ünlülerin Başsağlığı Mesajları...

Bu sefer gün aymadı. Bu gün gün kömür karası.. Manisa Soma’da yaşanan trafo patlaması sonucu bütün...

Tığ İşi Anlatımlı Yelek Modeli...

Yeni evlenecek genç kızların veya annelerinin ilgisini çekeceğini düşündüğüm bir örgü modelleri ile deva...

Arama
Burçlar
Kategoriler

Domain