varis belirtileri ve tedavisi

varis belirtileri ve tedavisi

Yaz aylarında artan varisler tedavi edilmediğinde ileri de karşılaşacağınız önemli sağlık sorunlarına neden olabilirler.Vris, kadınlarda erkeklerde nazaran çok daha fazla oranlarda görülüyor.En sık rastladığımız damar hastalıklarından biri olan varis, estetik problemi olarak da görülebiliyor.

Memorial Hizmet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Arbatlı, varis ve tedavisi hakkında bilgi verdi.İşin uzmanından şimdi varisle ilgili ayrıntıları öğrenelim:

Güneş altında değil denizde vakit geçirin
Varis şikayeti olanlar için en zor dönemler yaz mevsimidir. Bu aylar, hem sıcaklık hem de tatil sezonları olması nedenleri ile özellikle varisleri olan kişileri rahatsız eder. Varisler için genellikle bu aylarda çare aranarak daha sık doktora başvurmak gerekmektedir. Yaz aylarında güneş ışınları cildin üst tabakalarını zayıflatır, cildin nemini kaybetmesine yol açmaktadır. Bu iki etki cildin elastikliğini azaltarak, alt tabakadaki venlerin hareket kabiliyeti engellemektedir. Böylece venlerdeki kan akışı yavaşlamakta ve göllenme oluşmaktadır. Bunların yanı sıra yüksek ısıya maruz kalan kan damarları genişlemekte, venlerin içindeki kapakçıkların daha fazla stress altında kalmasına sebep olmaktadır Sonuçta varisler ve örümcek ağı tarzında kılcal damarlar belirgin hale gelmektedir.

Varis tedavisi için en ideal zaman sonbahar ve kış aylarıdır
Yaz aylarının sonuna gelirken, varisleri olanlar için rahatlama dönemi başlamaktadır. Ancak tekrar yaz ayı geldiğinde varisler kartopu gibi artacak, büyüyecektir. Bu nedenle sonbahar ve kış ayları varisler için çare aranması gereken dönemlerdir. Varis tedavisi için uygulanan tüm işlemler sonrasında belli bir süre kompresyon bandajları ve varis çorapları kullanmak gerekmektedir. Ayrıca yapılan küçük cerrahi kesilerin ya da “skleroterapi” işlemleri sırasında oluşan küçük morlukların iyileşmesi için en az 6 haftalık bir süreye ihtiyaç vardır. Bu nedenlerle yaz aylarında varis tedavisi konfor açısından çok zordur. Gündelik yaşantımızda kesinti ve güçlükler yaşamamak için varis tedavisinin yapılması için en ideal zamanlama sonbahar ve kış mevsimleridir.

Yaz aylarında varisten koruyan 7 öneri;
* Yüksek koruma faktörü içeren güneş kremleri kullanılmalıdır.

* Uzun süre güneş altında kalmayı gerektiren durumlarda uygun giysiler ile bacaklar güneşten korunmalıdır.

* Özellikle serinletici türden egzersizler seçilmelidir. Yüzme va akşam serinliğinde yapılan yürüyüşler son derece faydalıdır.

* Topuklu ayakkabılar yerine spor ayakkabı ya da rahat sandaletler tercih edilmelidir. Böylece bacak adalelerinin kanı pompalayıcı etkisi artar.

* Bol su içilmelidir. Su cildin kaybettiği nemi karşılayabilmesi için çok önemlidir. Ayrıca ciltte biriken toksik maddelerin uzaklaşmasını kolaylaştırır, elastik yapıyı korumaktadır.

* Antioksidan özellik taşıyan “Diosmin” ve “Hesperidin” içeren turunçgiller, baklagiller ve diğer yeşil sebzelerde bol miktarda tüketilmelidir. Bunun için bir beslenme ve Diyet uzmanından destek alınabilir.

* Oluşan varisler için en kolay tedavinin erken yapılan tedavi olduğu unutulmamalıdır.

Varis olup olmadığını anlamak ise çok kolay. İşte size varis belirtileri :

Genişlemiş ve Kıvrılmış Damar Görünümü Dikkat Çeker
Hastalık ilerledikçe çıplak gözle rahatlıkla görülebilen varis damarlarda morluk ve kıvrımlaşarak cilt dışına taşmalar görülür. Aşağıdaki örnek varis hastasının görüntüsünden rahatça anlaşılabilir. Aşağıdaki resimde ilk başlangıç olan kılcal varisler ve orta boy biraz tedavisi gecikmiş varisler ile tedavisi baya bir ertelenmiş olan ileri derece varis çeşitleri göreceksiniz. Sizde olan hastalığın durumunuda bu şekilde sizde teşhis edebilirsiniz.

Bacaklarda Ağrı ve Kramp
Özellikle sık sık kramp sorunu yaşayan bireyler mutlaka bir varis muayenesi olması gerekir. Kramp en önemli varis nedenleri arasında yer almaktadır. Özellikle akşama doğru başlayan bacaklarda ağrılar varis hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır.

Uyuşma, Karıncalanma ve Şişlikler
Varis belirtileri arasında karşılaşabileceğimiz sorunlar arasında zamanla bacaklarda uyuşma özellikle sofrada yemek yiyenlerda bacaklarda uyuşma ve karıncalanma varis’e bağlı olabilmektedir. Şişlik ve ödemler görebileceğiniz gibi aşırı terleme ve kaşıntı problemleride görülebilmektedir.

İlerleyen Varis Belirtileri
Yukardaki belirtiler varis tedavisi ile birlikte sona erecek olup, lain tedavide gecikme olması durumunda ise karşılaşabileceğiniz sorunlar arasında varis ülseri dediğimiz iyileşmeyen yaralar açılabilmektedir.

varis cesitleri Belirtileri Nedir Nasıl Anlaşılır?

Yukardaki görüntü eminim herkesi üpertmiştir. Özellikle vurgulamak istiyorum ilaç ve varis çorabı ile bu hastalıktan kurtulma imkanınız yoktur. İlaçlarla iyileşmeyi beklemek tedaviyi geciktirerek daha güç sonuçları ortaya çıkarır.

Ciltte Kalınlaşma, Sertleşme ve Kanama
Tedavi sürecinin haddinden fazla gelişmesi ile cildimizde sertleşme ve kanamalar meydana gelir bunun sonucu olarak ise yukarda görmüş olduğunuz görüntü ortaya çıkacaktır. Ve işin kötüsü ne biliyormusunuz bu duruma geldiğinizde tedaviye rağmen bazen olumlu sonuç alamayabilirsiniz.

Varis Hastalığını Önemsemeliyiz
Yapılan en büyük hatalardan biri kılcal varis olarak ortaya çıkan hastalık çok fazla şikayet ve kötü görüntü olmaması nedeniyle önemsenmemesidir. Lakin insanın doğup, büyüyüp yaşlanması gibi o kılcal varislerde önlem alınmadığında o halde kalmayıp orta boy ve ileri seviye varisler olacaktır. O nedenle bilimsel tedaviden başka çaresi yoktur.

Bu yazı canan tarafından 01 Ekim 2014 tarihinde yazılmış.

Esra Erol Saç Modelleri ve Saç Renkleri...

Ekranların en sevilen izdivaç programının güzel sunucusu Esra Erol her yaptığıyla ve her tarzıyla tüm iz...

Göbek Eriten Ender Saraç Diyeti...

Yazın gelmesiyle başlayan diyet araştırmalarımız son hızla devam ediyor. Bu günlerde genelde bayanların ...

2015 Örgü Bayan Kazak Modelleri...

Kış mevsimi gelip havaların soğuğu hissettirmeye başladığı bugünler de, sıcacık tutan kalın giysiler gar...

Anne Sütünü Artıran Çay Tarifi...

Yeni annelerin anne sütünün az olması en çok problemleri arasındadır.Emziren annelerin en büyük sorunu s...

Arama
Burçlar
Kategoriler

Domain